Nugaros skausmas — priežastys, rizikos veiksniai ir gydymas
Share
Nugaros skausmas yra vienas iš dažniausiai pasitaikančių sveikatos sutrikimų visame pasaulyje, su kuriuo susiduria įvairaus amžiaus ir gyvenimo būdo žmonės.
Nesvarbu, ar tai būtų bukas skausmas, ar aštrus, duriantis pojūtis, nugaros skausmas gali trukdyti kasdienei veiklai ir apsunkinti net paprasčiausius judesius.
Šiame tinklaraštyje aptarsime nugaros skausmo priežastis, rizikos veiksnius, galinčius padidinti tikimybę jį patirti, ir gydymo būdus, padedančius sumažinti jaučiamą diskomfortą.
Nugaros skausmo priežastys
Nugaros skausmas gali atsirasti dėl įvairių veiksnių, pradedant paprastu raumenų patempimu ir baigiant rimtomis ligomis. Dažniausios priežastys yra šios:
raumenų ar raiščių patempimas, sunkių daiktų kėlimas, kurių metu yra atliekami staigūs, nepatogūs judesiai kartu su netinkama laikysena bei neturint pakankamai jėgos judesio metu.
Tarpslankstelinio disko išvarža arba išsipūtimas. Stuburo diskai yra tarsi pagalvėlės tarp slankstelių. Esant disko išvaržai, jis gali spausti netoliese esančius nervus ir sukelti nugaros ar galūnių skausmą, tirpimą ar silpnumą.
Artritas, osteoartritas, degeneracinė sąnarių liga, gali paveikti apatinę nugaros dalį, todėl susiaurėja erdvė aplink nugaros smegenis (stuburo stenozė). Dėl to gali atsirasti skausmas, sustingimas ir ribotas judrumas.
Tokios būklės kaip skoliozė (netaisyklingas stuburo iškrypimas) gali sukelti netaisyklingą stuburo padėtį, dėl kurios atsiranda skausmas ir diskomfortas. Stiprūs išlinkimai gali sukelti nervų suspaudimą ir nugaros skausmus.
Osteoporozė, kuri silpnina kaulus, todėl jie tampa trapūs ir labiau pažeidžiami lūžių. Stuburo kompresiniai lūžiai gali sukelti nugaros skausmus, ypač vyresnio amžiaus žmonėms.
Infekcijos arba navikai. Nors ir retai, tačiau stuburo infekcijos ar navikai gali sukelti nuolatinius ir stiprius nugaros skausmus. Tokiais atvejais skausmą dažnai lydi kiti simptomai, pavyzdžiui, karščiavimas, svorio kritimas ar silpnumas.
Rizikos veiksniai
Amžius. Su amžiumi stuburo diskai praranda vandens kiekį ir tampa mažiau lankstūs, todėl yra labiau pažeidžiami. Su amžiumi taip pat dažniau pasireiškia tokios ligos kaip artritas ir osteoporozė, kurios taip pat prisideda prie nugaros skausmų.
Fizinis pasyvumas. Sėdimas gyvenimo būdas gali lemti nusilpusius raumenis ir blogą laikyseną, todėl padidėja nugaros skausmo rizika. Reguliarus fizinis aktyvumas yra būtinas, norint išvengti nemalonaus diskomforto nugaros srityje.
Nutukimas. Dėl per didelio kūno svorio stuburui ir nugaros raumenims tenka papildoma apkrova, todėl didėja rizika tam tikriems struktūriniams stuburo pakitimams. Papildomas svoris taip pat gali prisidėti prie tokių ligų kaip stuburo osteoartritas.
Profesija. Darbas, susijęs su sunkių daiktų kėlimu, pasikartojančiais judesiais arba ilgomis sėdimo darbo valandomis.
Rūkymas. Šis žalingas įprotis mažina kraujo pritekėjimą į stuburą, todėl lėčiau atsistatoma po traumos ir didėja disko degeneracijos rizika. Rūkaliai taip pat dažniau patiria lėtinį nugaros skausmą.
Netinkama laikysena sėdint, stovint ar miegant gali lemti stuburo iškrypimą ir nugaros skausmus. Laikui bėgant tai gali sukelti stuburą palaikančių raumenų ir raiščių įtampą.
Nugaros skausmo gydymo galimybės
Nugaros skausmo gydymas priklauso nuo skausmo priežasties ir stiprumo, tačiau paprastai taikomas gyvenimo būdo keitimas, fizinės terapijos ir medicininės intervencijos. Dažniausiai taikomi šie gydymo būdai:
Poilsis ir veiklos keitimas. Jei nugaros skausmą sukėlė neseniai patirtas sužalojimas ar patempimas, poilsis ir skausmą stiprinančios veiklos vengimas gali padėti organizmui pasveikti. Tačiau nerekomenduojama ilgai išlikti pasyviems, nes tai gali sukelti raumenų sustingimą. Norint kuo greičiau pasveikti yra labai svarbu palaipsniui judėti.
Fizinė terapija. Fizinės terapijos metu daugiausia dėmesio skiriama raumenims aplink stuburą stiprinti ir laikysenai gerinti. Kineziterapeutas gali išmokyti pratimų ir technikų, kad sumažintų skausmą, padidintų tam tikrų raumenų lankstumą ar jėgą ir užkirstų kelią būsimoms traumoms.
Taip pat kaip vienas iš gydymo būdų dažnai yra pasirenkami nesteroidiniai prieš-uždegiminiai skausmą malšinantys vaistai. Šiuo atveju būtina konsultuotis su gydytoju.